The 14th Sangguniang Panlungsod

LEO CARMELO L. LOCSIN, JR.LEO CARMELO L. LOCSIN, JR.

Vice Mayor & Presiding Officer

Sanggunian District I Barangays:

Barangay Districts 1 to 29

 

 

 

 

 

 

 

ROLANDO M. VILLASENCIO

ROLANDO M. VILLASENCIO

SP Member, Majority Floor Leader

Chairmanships:

Committee on Energy Conservation

Committee on Infrastructure Development

Committee on Transportation & Communication

Committee on Zoning, Housing & Land Use

Sanggunian District II Barangays:

Biliboy, Danhug, Doña Feliza Mejia, Hibunaon, Manlilinao, Nasunogan, Punta and Valencia

 

 

VINCENT L. RAMA

VINCENT L. RAMA

SP Member

Chairmanships:

Committee on Games and Amusements

Committee on Oversight & Legislative Tracking

Committee on Social Welfare, Senior Citizens, Women & Family

Committee on Youth & Sports Development

Sanggunian District III Barangays:

Bagongbuhay, Cogon, Esperanza, Leondoni, Sabang Bao, San Antonio, Sto. Niño and Tambulilid

 

 

MARIO M. RODRIGUEZMARIO M. RODRIGUEZ

SP Member

Chairmanships:

Committee on Economic Enterprise

Committee on Finance & Appropriation

Committee on Health & Sanitation

Sanggunian District IV Barangays:

Curva, Hugpa, Labrador, Lake Danao, Licuma, Luna, Naungan and Patag

 

 

 

TOMAS R. SERAFICATOMAS R. SERAFICA

SP Member

Chairmanships:

Committee on Agriculture & Fisheries

Committee on Agricultural & Industrial

Committee on Labor & Agrarian Reform

Committee on Cooperative

Committee on Ways & Means

Sanggunian District V Barangays:

Bayog, Cabaon-an, Cabintan, Camp Downes, Concepcion, Gaas, Liberty, Mahayahay and San Jose

 

BENJAMIN S. PONGOS, JR.BENJAMIN S. PONGOS, JR.

SP Member

Chairmanships:

Committee on Internal Rules of Procedure

Committee on Laws and Ordinances

Committee on Public Properties

Committee on Trade, Commerce & Industry

Sanggunian District VI Barangays:

Alta Vista, Don Felipe Larrazabal, Juaton, Linao, Magaswe, Matica-a, Milagro and Nueva Vista

 

 

EUSEBIO GERARDO S. PENSERGAEUSEBIO GERARDO S. PENSERGA

SP Member

Chairmanships:

Committee on Accreditation

Committee on Manpower Development

Committee on Public Information

Committee on Public Safety

Sanggunian District VII Barangays:

Can-adieng, Can-untog, Dayhagan, Kadaohan, Lilo-an, Mas-in, San Isidro and Tongonan

 

 

GREGORIO G. YRASTORZA IIIGREGORIO G. YRASTORZA III

SP Member

Chairmanships:

Committee on Environment & Natural Resources,

Committee on Human Rights

Committee on Livelihood Development & Cottage Industry

Committee on Police, Fire & Penology

Sangguniang District VIII Barangays:

Bantigue, Cagbuhangin, Don Potenciano Larrazabal, Ipil, Mabini, R.M. Tan, Salvacion and Sumangga

 

 

NOLITO M. QUILANGNOLITO M. QUILANG

SP Member

Chairmanships:

Committee on Cities Sisterhood Program

Committee on Education, Culture & the Arts

Committee on Good Government

Committee on Tourism

Sangguniang District IX Barangays:

Cabulihan, Donghol, Lao, Libertad, Mahayag, Monterico, San Pablo and San Vicente

 

 

JOHN EULALIO NEPOMUCENO O. APARIS IIJOHN EULALIO NEPOMUCENO O. APARIS II

SP Member

Memberships:

Committees on Cooperative, Economic Enterprise, Finance & Appropriation, Good Government, Internal Rules of Procedure, Laws and Ordinances, Oversight & Legislative Tracking, Public Information, Public Properties and Social Welfare, Senior Citizens, Women & Family

Sanggunian District X Barangays:

Bagong, Boroc, Catmon, Domonar, Guintigui-an, Margen, Nueva Sociedad and Quezon Jr.

 

 

 

 

LEA DORIS C. VILLARLEA DORIS C. VILLAR                                      

SP Member

Memberships:

Committees on Cities Sisterhood Program, Education, Culture and the Arts, Environment & Natural Resources, Games and Amusements, Livelihood Development & Cottage Industry, Police, Fire & Penology, Trade, Commerce & Industry, Ways & Means, Youth & Sports Development and Zoning, Housing & Land Use

Sanggunian District XI Barangays:

Airport, Alegria, Batuan, Dolores, Green Valley, Mabato, Macabug and San Juan

 

 

 

 

MARIANO Y. CORROMARIANO Y. CORRO

Ex-Officio, SP Member, LIGA President

Committee Chairmanship on Barangay Affairs & Rural Development

Memberships:

Committees on Agriculture and Fisheries, Energy Conservation, Health & Sanitation, Human Rights, Infrastructure Development, Manpower Development, Public Safety and Transportation & Communication